Jak zmniejszyć stres – znasz te sposoby?

Znakiem rozpoznawczym naszych czasów jest wszechobecny pęd – człowiekowi zawsze brakuje czasu nawet na odpoczynek. Wiemy, że praca często zmusza nas do takiego trybu życia, choć jest to bardzo niezdrowe. Dziś pomówimy o stresie, który jest równie niebezpieczny co wiele chorób układu krążenia. Przeczytaj poniżej, w jaki sposób obniżać poziom stresu w naszych ciałach oraz jakie wymierne korzyści przynosi relaks po pracy. Zapraszamy do lektury!

 

Pomówmy o stresie

Nauka rozróżnia dwa typy stresu – pozytywny i negatywny. Pozytywny stres pomaga nam przezwyciężyć trudne w realizacji zadania i mobilizuje do dalszego działania. Zazwyczaj występuje on krótkotrwałe i po pewnym czasie jego poziom wraca do ustalonych norm. Negatywny stres jest, jak pewnie się domyślacie, bardzo szkodliwy dla organizmu człowieka. Zwłaszcza jeśli mówimy o stresie długotrwały, który może u niektórych osób trwać całe dnie. Jest on szczególnie niebezpieczny i destrukcyjny dla ciała i umysłu człowieka. Po przekroczeniu pewnych punktów krytycznych stres może wywołać depresję, stany lękowe, myśli samobójcze oraz pociąg do używek w postaci narkotyków i alkoholu. Jeśli w porę nie opanuje się sztuki radzenia sobie ze stresem, szkody mogą być naprawdę duże.

 

Sposoby na radzenie sobie ze stresem

Należy na wstępie zaznaczyć, że każdy człowiek inaczej radzi sobie ze stresem. Najlepiej jest próbować aż do skutku kolejne metody, które zapewnią pewien spokój i powrót do odprężenia. Poniższe propozycje być może pomogą Wam w znalezieniu właśnie idealnie dopasowanej metody – jeśli nie czujesz się komfortowo podczas realizacji jednej z nich, to nie zmuszaj się i sprawdź kolejne albo wymyśl samodzielnie. Być może będzie to Twoja nowa pasja?

 

Sport

Mówi się, że sport jest lekarstwem na wszystko – poniekąd jest to prawda. Regularne uprawianie sportu wpływa realnie na kondycję człowieka oraz poprawia samopoczucie. Jeśli nie macie pomysłu na aktywność fizyczną, którą możecie uprawiać – mamy dla was gotową propozycję, mianowicie bieganie. Bieganie rozwija całe ciało sportowca, a oprócz tego doskonale rozładowuje napięcie i stres związany z trudami całego dnia. Do uprawiania tej dyscypliny wystarczą buty do biegania męskie i krótkie spodenki z T-shirtem. Jak widzicie wiele nie potrzeba, aby zacząć – wystarczy trochę chęci i miejsce do biegania, może to być nawet bieżnia automatyczna.

 

Weź relaksującą kąpiel

Jeśli powyższa metoda nie przekonała Cię, spraw sobie koniecznie relaksującą kąpiel połączoną ze słuchaniem muzyki. Wystarczy spora ilość wody i kilka kropel aromatu, które wprawią was w błogi stan. Dobrym pomysłem jest użycie lawendy jako zapachu – koi nerwy i działa relaksująco. Muzykę dobierz spokojną, tak aby nie pobudzała, ale uspokajała.

 

Dobrze się odżywiaj

Być może nie jest to stricte sposób na radzenie sobie ze stresem – ale odgrywa istotną rolę w tym procesie. Złej jakości jedzenie, fast foody oraz napoje pobudzające (kawa, energetyki), mogą zwiększać poziom stresu. Dlatego też, jeśli masz możliwość, wyeliminuj te rzeczy ze swojej diety. Przerzuć się na dietę bogatą w witaminy i dobre tłuszcze. Z pewnością pomoże Ci to walczyć skutecznie ze stresem.