Motywacja dzięki muzyce – najlepsza muzyka do ćwiczeń?

Przychodzi moment treningu – przede wszystkim przygotowujesz siebie. Ubierasz wygodny strój sportowy, zakładasz odpowiednie buty. Przygotowujesz potrzebne ci sprzęty, dbasz o najmniejsze szczegóły – butelkę z wodą, świeże powietrze. Dobrze jest też, jeśli w tym wszystkim nie zapomnisz o dobrym nastawieniu do ćwiczeń. Dzięki niemu twój trening będzie przyjemniejszy i na pewno efektywniejszy, ponieważ wszystko idzie nam lepiej, gdy zachowujemy przy tym „spokojną głowę”.
Bardzo przydatna w tej kwestii jest ulubiona muzyka, którą puszczamy w tle lub poprzez słuchawki. Co nam to daje? Na pewno większą radość z ćwiczeń i motywację. Ważne jest, by odpowiednio dobrać playlistę.

Czy istnieje wiec najlepsza muzyka do ćwiczeń?

Myślę, że jest to kwestia mocno indywidualna – istotne jest natomiast, by: nie demotywowała nas, nie wywoływała u nas smutnych, przygnębiających myśli. Znam osoby, które ćwiczą przy wolnych, pięknych balladach, znam też takie, które potrzebują „mocnego kopa”, który otrzymują dzięki energicznej muzyce, pełnej radości.
U mnie sprawdza się rap. Znowu inny wybór… Podczas treningu zwracam uwagę na słowa, które do mnie docierają i wyciągam z nich maksymalną ilość motywacji do działania, do lepszego wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Ponadto jest to rodzaj muzyki, którego słuchanie sprawia mi przyjemność, daje poczucie spokoju i odprężenia – podczas treningu tego właśnie potrzebuję. Odcięcia się od rzeczywistości i zamknięcia się „w swojej bańce”, z muzyką w tle. Przypadkowo wybrane piosenki mogłyby wywołać u mnie rozdrażnienie i tylko traciłabym czas na ich zmienianie.
Słuchając siebie i własnego gustu, zyskamy w tej kwestii dużo więcej. Reasumując – dostosuj muzykę do swoich upodobań, zadbaj by była dla ciebie motywacją i byś dzięki niej czuł się pozytywnie nastawiony, poziom głośności również wybierz według tego – co lubisz. Ciesz się treningiem i baw – a twoja radość utrzyma się jeszcze na długo, długo po nim a kolejne godziny będą przepełnione takim samym pozytywnym nastawieniem do życia, jakie da ci twoja ulubiona muzyka.