Rower elektryczny a aktywność fizyczna: Czy można utrzymać dobrą kondycję, jeżdżąc na rowerze elektrycznym?

Pojazdy napędzane silnikami zasilanymi prądem cieszą się coraz większą popularnością. Chodzi tutaj zarówno o samochody, jak i znacznie mniejsze środki transportu drogowego, w tym skutery oraz rowery. Biorąc pod uwagę te ostatnie, modele elektryczne w porównaniu do klasycznych pozwalają pokonywać znacznie dłuższe dystanse przy jednoczesnym zmniejszeniu wysiłku. Jednak czy to oznacza, że jednoślady te stanowią mało atrakcyjną alternatywę pod kątem jeżdżenia na nich z myślą o utrzymaniu dobrej kondycji? Zdecydowanie nie i w tym artykule dowiesz się, dlaczego korzystanie z eBików także jest świetną formą aktywności fizycznej – sprawdź już teraz!

Jazda na rowerze elektrycznym – dlaczego może być korzystna dla zdrowia?

Ponieważ jednoślad ten jest wyposażony w silnik, teoretycznie rowerzysta może się na nim przemieszczać bez żadnego wysiłku. Jednak jak wyjaśniają specjaliści ze sklepu rowerowego, celem jest tutaj wspieranie klasycznego napędu nożnego, który posiadają wszystkie rowery elektryczne. Oznacza to, że użytkownicy eBików dalej muszą pedałować, co wiąże się z aktywizacją mięśni i tym samym spalaniem kalorii.

Rowerzysta może płynnie zmieniać stopień intensywności aktywności fizycznej. Rower elektryczny posiada sterownik silnika wyposażony m.in. w funkcję ustalania poziomu wsparcia dla klasycznego, nożnego napędu. Łatwo dopasować go do swoich potrzeb oraz możliwości (np. pod kątem kondycji), wybierając się eBikiem zarówno na bardzo lekką przejażdżkę, jak i intensywny trening.

Specjaliści naszego sklepu rowerowego podkreślają, że jest to jednocześnie funkcja niwelująca pewne bariery. Dzięki niej nawet osoby, które do tej pory z powodu różnych problemów zdrowotnych musiały zrezygnować z poruszania się jednośladem, teraz znów mogą z niego swobodnie korzystać.

Jakie wyzwania wiążą się z aktywnością fizyczną na rowerze elektrycznym?

Wspomniana możliwość swobodnego ustalania poziomu intensywności jazdy eBikiem ma wiele zalet. Dzięki niej użytkownik roweru elektrycznego może:

– pokonywać odległości większe, niż w przypadku jazdy klasycznym jednośladem wyposażonym tylko w napęd nożny,

– wjeżdżać na nawet bardzo strome wzniesienia przy znacznie ograniczonym wysiłku,

– manipulować poziomem treningu i tym samym np. stopniowo odbudowywać swoją kondycję.

Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu rowerowego, ostatnia z powyższych zalet w niektórych przypadkach może być także wadą. Generuje bowiem pokusę nadmiernego ułatwiania sobie jazdy eBikiem, która w efekcie będzie mieć niewiele wspólnego z aktywnością fizyczną. Jest to wyzwanie wymuszające na użytkowniku roweru elektrycznego utrzymywanie pewnej dyscypliny.

Jak poprawnie trenować na rowerze elektrycznym?

Jeśli zależy Ci na tym, aby jeżdżąc eBikiem, łączyć przyjemne z pożytecznym – a więc turystykę rowerową z utrzymaniem dobrej kondycji – musisz przede wszystkim odpowiednio się zmotywować. Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie sobie celów każdego treningu na rowerze elektrycznym. Mogą one dotyczyć m.in.:

– dystansu do pokonania,

– łącznego czasu jazdy,

– orientacyjnej ilości spalonych kalorii.

Jak radzą specjaliści naszego sklepu rowerowego, stopniowo podnoś sobie poprzeczkę, zaczynając od jazdy typowo rekreacyjnej, a kończąc na intensywnych treningach. Dobrą motywacją może być też znalezienie kompana wycieczek na eBiku. Dodatkowo, jeśli masz taką możliwość, warto pomyśleć o codziennym dojeżdżaniu do pracy czy szkoły rowerem elektrycznym, zamiast samochodem.

Jak przygotować się do treningów na eBiku?

Jeśli do tej pory korzystałeś tylko z klasycznego roweru, musisz oczywiście zacząć od zakupu modelu elektrycznego. Dobierz eBike do potrzeb przede wszystkim pod kątem stylu swojej jazdy (konstrukcja ramy) oraz planowanej długości wycieczek (pojemność baterii i moc silnika). Najlepiej skorzystaj z oferty dobrego sklepu rowerowego, w którym uzyskasz profesjonalne wsparcie w wyborze – zapraszamy do kontaktu!

W kolejnych krokach powinieneś:

– zapoznać się ze wszystkimi funkcjami i możliwościami swojego roweru elektrycznego,

– skompletować wymagane wyposażenie – m.in. kask oraz odpowiednia odzież,

– zaplanować trasy wycieczek eBikiem, biorąc pod uwagę różną ich długość oraz stopień intensywności – dobrym pomysłem jest korzystanie z aplikacji rowerowych, gdzie użytkownicy publikują ślady GPS własnych wycieczek.

Kup markowy rower elektryczny i zadbaj o swoją dobrą kondycję

Możliwość zadbania o zdrowie i dobrą kondycję to tylko jedna z wielu zalet korzystania z eBików. Mieszkańcy dużych miast coraz chętniej traktują je jako alternatywę dla samochodów, dzięki której szybciej i bez stresu docierają np. do pracy. Jednocześnie używanie ich wiąże się także ze zmniejszeniem zanieczyszczenia powietrza. Już dziś przekonaj się, że podróżowanie rowerem elektrycznym jest wyjątkowo przyjemne – zamów go korzystając z oferty przygotowanej przez nasz sklep rowerowy.