Bieganie przed czy po treningu czyli cardio przed czy po treningu

Jeśli zastanawiasz się czy bieganie przed czy po treningu ma jakieś znaczenie – powinieneś przeczytać ten tekst. To czy zrobisz trening cardio – jakim jest bieganie – przed czy po treningu zależy tylko od ciebie i od twoich predyspozycji siłowych.

Bieganie przed czy po treningu

Rozważając te dwie możliwości, musisz mieć na uwadze, że zawsze ten „drugi trening” będzie wykonywany już przy użyciu mniejszej siły, ponieważ nic nie poradzisz na zmęczenie swoich mięśni, możesz jedynie wybrać opcję, która będzie dla ciebie odpowiednia. Zalet – jeśli wybierzesz bieganie po treningu, a trening siłowy postawisz na pierwszym miejscu:
Wybierzesz bardziej racjonalną opcję. Poprawią się tym samym twoje wyniki w bieganiu. Będziesz mógł jednocześnie chudnąć, budować masę mięśniową i rozwijać swoje predyspozycję w kwestii biegania. Dodatkowo zyskasz coś więcej – widocznie mięśnie na całym ciele. Stanie się tak dlatego, że poprzez trening cardio spalisz dużą ilość kalorii – dużą ilość tkanki tłuszczowej, której czasem podczas treningu siłowego nie uda ci się zniwelować. Dlatego też z pomocą przyjdzie ci zawsze bieganie.
Musisz jednak pamiętać, by nie przesadzać – w każdej sytuacji trzeba zachować odpowiedni balans. Zbyt częste treningi cardio po treningach siłowych mogą zmniejszyć twoją masę mięśniową i obniżyć poziom twojej siły. Dodatkowo musisz wiedzieć, by nie biegać dłużej niż 30 minut, jeśli masz za sobą siłownię.

Jeśli wybierzesz bieganie przed treningiem – to znaczy, że chcesz budować i testować swoją wytrzymałość. Nie zawsze jest to rozsądne rozwiązanie, jednak nie jest ono wykluczone. Dzieje się tak np. wtedy, gdy jesteś początkującym biegaczem i bardziej zależy ci na wydłużeniu swoich dystansów biegowych, niż na budowaniu mięśni.
Bieganie odchudza i przekonasz się o tym, jeśli tylko zastosujesz taki trening w swoim planie.
Ponadto bieganie możesz traktować jako długą rozgrzewkę przed treningiem właściwym. Jeśli potrzebujesz takiej dłuższej rozgrzewki, da ci ona efekty rozgrzania mięśni, przygotowania układu krwionośnego i stawów.