Kilka pomysłów na smaczne dania bez laktozy

Kiedy myślimy o diecie bez laktozy, prawdopodobnie najczęściej przyjdzie nam do głowy dieta bez mleka czy nabiału. Poniekąd jest to prawda. Jednak nie do końca. Jeśli masz ochotę, na garść informacji z tego zakresu zostań tutaj i czytaj dalej.

Parę słów o nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy w dużym uproszczeniu, to brak przyswajania przez nasz organizm mlecznego cukru, czyli laktozy. Zwykłe mleko ma również słodki posmak, właśnie ze względu na dodawaną do niego laktozę. Jeśli nasz organizm ma problem z przyswajaniem cukrów, wybór mleka bez laktozy będzie świetnym pomysłem, ponieważ nie jest słodkie. Na półkach spożywczych obok zwykłego mleka można znaleźć także produkty mleczne bez zawartości laktozy. Objawem, który najczęściej towarzyszy nietolerancji laktozy jest biegunka oraz gazy, towarzyszą temu również bóle brzucha oraz przelewanie się treści żołądkowej.

Kilka przepisów na dania bez laktozy

Dieta bez zawartości mleka i jemu pochodnych to jeszcze nie koniec świata. Poniżej zobaczysz parę przepisów, które ułatwią Ci planowanie codziennego menu.

Klasyczne kokosanki na białkach bez laktozy – to świetny deser i przekąska dla dzieciaków czy kiedy z wizytą wpadną goście. To danie, które zrobimy szybko. Szczelnie zamknięte w pojemniku na dłużej zachowa swoją świeżość.

Gofry orkiszowe z kremem kokosowym i owocami – to przepis na bardzo zdrowe śniadanie, które na pewno posmakuje wszystkim, niezależnie od wieku. Do przygotowania użyjemy mleka kokosowego, które nie uczulają, oraz serka mascarpone, który w diecie bez laktozy również jest dozwolony.

Pulpety z soczewicy – to dosyć standardowy jednak nieskomplikowany przepis na obiad, który możemy wykonać z większości składników, jakie mamy w domu, oraz oczywiście soczewicy. Kiedy dodamy pomidory suszone czy czerwoną cebulę zamiast zwykłej nasz przepis nabierze jeszcze lepszego smaku.

Stosowanie się do diety bez laktozy to wymagające zadanie, jednak przy odpowiednim planowaniu, jak najbardziej możliwe do wykonania. Takie deserki jak klasyczne kokosanki na białkach bez laktozy zdecydowanie ułatwiają podejmowanie codziennych wyborów kulinarnych.