W jakich grubościach można kupić płytę MDF?

Płyta MDF staje się coraz bardziej popularnym materiałem. Coraz więcej osób preferuje ją zamiast drewna przy produkcji szafek i innych mebli domowych. Popularność płyty MDF rośnie głównie dlatego, że jest mocna, ale zdecydowanie tańsza niż drewno. Płyta MDF to rodzaj drewna konstrukcyjnego, który składa się z cienkich płyt wykonanych z włókien drzewnych, wosku i żywicy. Jest lepsza niż sklejka, ponieważ jest mocniejsza i gęstsza, a przez to bardziej wytrzymała.

W dobrze zaopatrzonych marketach budowlanych dostępnych jest wiele różnych rodzajów płyt MDF, przez co nie jest łatwo wybrać najlepszą z nich. Płyty MDF różnią się też grubością, rozmiarami, gatunkiem drewna, wilgotnością i innymi czynnikami. Jeśli posiadasz pewną wiedzę na temat rodzajów płyt MDF, łatwo będzie Ci wybrać jedną z nich.

Przeważnie w sklepach dostępnych jest pięć rozmiarów płyt MDF:

  • 2400 X 900 mm

  • 2400 X 1200 mm

  • 2700 X 1200 mm

  • 3600 X 1200 mm

  • 3600 X 1800 mm.

Rozmiary płyt MDF można znaleźć w każdej grubości. Na przykład, jeśli chcesz uzyskać płytę MDF odporną na wilgoć, musisz wybrać arkusze o wymiarach 2400 X 1200 mm lub 3600 X 1200 mm. Wymienione rozmiary są dostępne na półkach sklepowych. Różne rozmiary arkuszy MDF mogą być również dostosowane do potrzeb klienta.

Niezależnie od tego, jakie będzie przeznaczenie danej płyty MDF (czy planujesz z niej wykonać na przykład drzwi do szafek, czy też inne elementy wyposażenia kuchni lub łazienki) z pewnością trzeba wziąć pod uwagę grubość płyty. Płyta MDF będzie używana jako materiał bazowy, dlatego warto upewnić się, że ma ona odpowiednią gęstość i grubość. Jeśli grubość płyty MDF nie jest odpowiednia, nie będzie można jej przyciąć do pożądanego rozmiaru.

Grubość płyt MDF może być różna. Na przykład płyty o grubości 3 mm są najcieńszymi płytami MDF, jakie można znaleźć, a do tego są również tanie. Ich grubość może dochodzić do 32 milimetrów. Płyty MDF są dostępne w grubości od 3 mm do 32 mm, przy czym grubość płyt różni się o 3 mm, co oznacza, że grubość arkuszy może wynosić 6 mm, 9 mm, 12 mm itd. Zwykłe płyty MDF odporne na wilgoć występują tylko w grubościach 16 mm i 18 mm.