Dlaczego badania genetyczne u sportowców są tak ważne?

Dzisiejszy sport to prawdziwa walka zbrojeń. Zestawiając dzisiejszy sport z tym, co mogliśmy zobaczyć jeszcze 20-30 lat temu to prawdziwa przepaść. Okazało się, że organizm ma coraz to mniejsze rezerwy, ale właśnie dlatego tak się dzieje, że technologia pozwoliła na odkrycie nowych metod treningu, które dostosowują organizm sportowca do możliwego wysiłku. To właśnie postęp w dziedzinie genetyki i szeroko pojętej medycyny sprawił, że w XXI wieku pojawili się prawdziwi herosi w sporcie. Usain Bolt w lekkoatletyce, Cristiano Ronaldo w piłce nożnej czy też era Nadala, Federera i Djokovicia w tenisie nie mogłaby się pojawić, gdy nie badania. Aby się o nich dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Badania genetyczne pozwalają wykryć rezerwy w organizmie

Dzisiejszy sport szuka kolejnych dziedzin, w których to można zrobić jeszcze więcej, aby pokonać rywali. Owszem, trening cały czas ulega zmianom, pojawiają się nowe trendy mające na celu wyszukiwać kolejne luki w przygotowaniu zawodnika już od najmłodszych lat do największego wysiłku. Wystarczy tylko zobaczyć jak wiele zrobiony, by młodzi zawodnicy byli traktowani indywidualnie i wszyscy nie byli wrzucani do jednego worka. To właśnie innowacje w treningu sprawiły, że można rozwijać poszczególnych sportowców. Nie można jednak zapominać, że badania genetyczne pozwalają na to, by już zanim podejmie się jakiekolwiek działania, odpowiednio dopasować trening do genetycznych możliwości zawodnika.

Chcąc podjąć się takich badań, należy mieć świadomość, że pozwalają na one na dostosowanie treningu, by jego rozwój był harmonijny, ale też z korzyścią dla jego zdrowia. Wiele już było takich przypadków, w których to kontuzje przerywały karierę. Jednym z powodów było właśnie to, że trenerzy nie znali organizmów zawodników. Badania genetyczne sportowe sprawiają, że trening może wejść na poziom wyżej i dzięki temu łatwiej jest o osiągnięcie sukcesów.

Dzięki badaniom genetycznym można czuć się bezpieczniej

Często zdarza się, że nie do końca wiemy co tak naprawdę dzieje się z naszym organizmem. 24Genetics prowadzi dokładne badania genetyczne, które sprawiają, że jest to wygodniejsze nie tylko dla samych zawodników, ale również dla trenerów, który mogą wprowadzić większą indywidualizację zajęć oraz sprawić, że zawodnik będzie się czuć bezpieczniej. Nie będzie takiego zagrożenia, że trener zacznie wymagać czegoś, co jest niemożliwe, a on sam będzie mógł dostosować zajęcia do organizmu zawodnika.

Być może komuś będzie się wydawało, że jest to kompletna wariacja, że stosuje się takie metody, natomiast dzisiejszy sport wymaga szukania dodatkowych luk, bo jest ich coraz mniej. Bezpieczeństwo zawodników jest najważniejsze, natomiast badania genetyczne to krok, dzięki któremu można wyprzedzić rywali. O końcowym wyniku decydują ułamki sekund, więc należy robić wszystko, by łączyć ze sobą talent, ambicję, ciężką pracę, ale też brać pod uwagę najnowszą technologię jak badania.