Licówki, czy korony?

Nieestetyczne lub mocno zniszczone zęby to dziś nie problem. Stomatologia estetyczna ma sporo rozwiązań dla pacjentów, których zęby stały się brzydkie i są przyczyną kompleksów. Klinika stomatologiczna Kraków to miejsce, w którym pod okiem specjalisty można wybrać najlepszą metodę poprawy uśmiechu. Najczęściej pacjenci decydują się na licówki lub korony – dowiedz się, czym się od siebie różnią i kiedy się je stosuje.

Licówki – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Licówki to cienkie płytki nakładane na zęby w taki sposób, że całkowicie ja zakrywają. Można za ich pomocą nadać nowy kształt zębom oraz ukryć ewentualne ukruszenia. Najlepsze i najbardziej trwałe są licówki porcelanowe. Znacznie lepiej, niż licówki z kompozytu, odwzorowują wygląd naturalnych zębów.

Zanim stomatolog naklei na powierzchnię zębów licówki, musi wyleczyć wszystkie ubytki i usunąć z ich powierzchni szkliwo. Z uwagi na to, że szkliwo nie jest w stanie się odbudować, z licówek nie można zrezygnować – należy wymieniać je na nowe po czasie, w którym się zużyją.

A jaka jest trwałość licówek?

Stomatolodzy podają, że licówki można nosić nawet 10 – 15 lat. Wiele zależy od higieny zębów pacjenta. O licówki nie trzeba dbać inaczej niż o własne zęby, ale trzeba je myć i płukać jamę ustną płynem stomatologicznym. Zaniedbanie tych podstawowych czynności może skrócić żywotność licówek.

Licówki to naprawdę wygodne rozwiązanie – nie przebarwiają się a zęby pod nimi nie psują się bardziej niż psułyby się bez licówek. Sprawdzą się u osób, które chcą wyrównać kształt zębów i poprawić ich kolor. Dentyści odradzają zakładanie licówek osobom z wadami zgryzu oraz bruksizmem – będą się wtedy kruszyć i szybko trzeba będzie je wymieniać.

Jeśli nie licówki, to korony

Korony to nakładki, które przykleja się do spiłowanego zęba lub wcześniej wszczepionego implantu (gdy pacjent stracił zęby może umieścić w dziąśle implant i na nim osadzić koronę). Podobnie jak licówki, najtrwalsze są korony porcelanowe.

Przed założeniem koron trzeba wyleczyć wszystkie zęby i spiłować je, by były niższe – korona wyglądem przypomina naparstek, który nakłada się na tak przygotowany ząb. Pacjenta czeka zwykle kilka wizyt w klinice stomatologicznej kraków.

Korony wytrzymują na zębach minimum pięć lat. Jednak zdarza się, że pacjenci nie muszą wymieniać koron nawet do 20 lat – to zupełnie indywidualna kwestia. Korony czyści się w podobny sposób jak własne zęby. Warto również stosować irygator, którym można łatwo wyczyścić przestrzenie między zębami.

Korony stosuje się u pacjentów, którzy mają mocno zniszczone zęby lub całkowicie je utracili. Dzięki koron mogą odzyskać komfort podczas uśmiechania się, czy tak podstawowej czynności jak przeżuwanie pokarmu.

Odwiedzając Centrum Stomatologiczne Denta-Med, można wybrać najlepsze rozwiązanie dla swoich zębów, które pomoże odzyskać wiarę w siebie i podniesie komfort życia.