Trening z taśmami oporowymi – po co i jak jej używać

Taśmy oporowe… bardzo uniwersalne urządzenie treningowe, które pozwala na wykonanie wielu ćwiczeń, przy użyciu większej ilości siły. Pomysł ten miał swój początek pod koniec lat siedemdziesiątych, a narodził się w Stanach Zjednoczonych.
Taśma doskonale wzmacnia nasze mięśnie grzbietu, rąk, ramion, nóg, pośladków, brzucha. Jest to sprytne rozwiązanie, które nie tylko wspomoże pracę naszych mięśni, ale również pozwoli spalić dużą ilość kalorii. Stosuje się go również w fitnessie.

Trening z taśmami oporowymi – dlaczego warto zaopatrzyć się w taśmy oporowe?

Przede wszystkim dlatego, że trening z taśmami oporowymi jest bardzo bezpiecznym wyborem. Co ciekawe – stosuje się go nawet w rehabilitacji! Zwiększą one wytrzymałość twojego ciała, zwiększą również wydolność organizmu. Ponadto pomogą poprawić ci koordynację, uelastycznią i wysmuklą sylwetkę, wpłyną pozytywnie na twoją stabilizację. Poprawią twój zmysł równowagi. Zalet jest naprawdę wiele, a każda tylko utwierdza w przekonaniu, że warto po nie sięgnąć.
Dużym atutem jest również ich cena – jest to stosunkowo tani sprzęt. Kosztuje około 40 zł, 60 zł, może więcej, w zależności od tego jaką wybierzesz firmę.
Przy wyborze odpowiednich taśm dla siebie, powinnaś wiedzieć, że ich producenci stosują oznaczenia kolorystyczne, które sugerują opór taśm. Warto się zapoznać z wariantami, które oferuje dana firma. Zazwyczaj najbardziej rozciągliwe są te koloru żółtego, a najmniej – zielone, czarne, złote. Musisz przeanalizować jaki jest twój stopień zaawansowania i wybrać mądrze.

Kilka przykładowych ćwiczeń z użyciem taśmy oporowej

:
1. Wykroki boczne – stajesz na taśmie, łapiesz ją oburącz nad barkami, robisz wykrok w prawo – wracasz do pozycji wyjściowej.
2. Wiosłowanie – stojąc na taśmie, łapiesz ją oburącz i przyciągasz do góry brzucha, powoli prostujesz ręce – wracasz do pozycji wyjściowej.
3. Wyciskanie na ławce lub na podłodze – blokujesz taśmę o ławkę lub plecy, łapiesz ją po bokach klatki piersiowej, wyciskasz taśmę w górę i wracasz do początku.