Olej z ostropestu przeciwwskazania

Choć posiada szereg dobrych, korzystnych dla naszego organizmu właściwości oraz składników takich jak: witamina E, witamina K, witamina C, garbniki, białka, tłuszcze, cukry, flawonoidy, fitosterole, olej z ostropestu nie jest odpowiednim wyborem dla każdego człowieka. W niektórych przypadkach może wręcz szkodzić, a nie leczyć i pomagać.

Olej z ostropestu przeciwwskazania

Poleca się go osobom zmagającym się z chorobami wątroby, problemami z żołądkiem i trawieniem, chcącym zadbać o skórę, wygląd włosów, chcącym oczyścić organizm. Pomocny może być przy odchudzaniu, w walce z takimi chorobami jak cukrzyca. Regularne stosowanie zwalcza również migrenowe bóle głowy, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiega miażdżycy. Może wpływać korzystnie na wzrok, odporność. Jak widzimy – istnieje mnóstwo przesłanek do tego, by sięgnąć po olej z ostropestu i wprowadzić go do codziennej diety, jednak należy przy tym pamiętać, że – jak to zwykle bywa – istnieją pewne przeciwwskazania i zawsze trzeba się z nimi zapoznać, by nie zaszkodzić sobie lub swoim bliskim. Przed użyciem warto upewnić się, że posiadamy olej tłoczony na zimno i że jest on produktem świeżym, bo tylko wtedy posiada on właściwości, których oczekujemy.
Pierwszym przeciwwskazaniem do przyjmowania oleju jest ciąża i okres karmienia piersią.
Drugim równie ważnym jest wiek – olej ten nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12. roku życia.
Ponadto nie powinny go stosować osoby, które mają problem z nadmiernym wydzielaniem żółci, osoby, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, przeciwzakrzepowe oraz niektóre psychotropowe. Czasem ciężko określić ryzyko, więc jeśli nie mamy pewności co do leku – lepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, by zyskać pewność, że nic nam nie grozi.
Olej z ostropestu stosowany długotrwale nie jest groźny dla naszego organizmu, jednak u niektórych osób mogą występować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, biegunka, bóle głowy czy świąd skóry. Nie należy ich ignorować, bo choć są stosunkowo niegroźne – mogą skutecznie uprzykrzać nam życie.