Olej sojowy w żywieniu zwierząt.

Definicja oleju sojowego.

Soja sama w sobie jest rośliną, posiadającą bardzo dobre geny, dlatego nie ma obaw, że w jakikolwiek sposób zareaguje na niedobór wody. Sama uprawa soi jest uzależniona przede wszystkim od dużych ilości słońca. Ma to bardzo duży wpływ na późniejsze tworzenie olejów. Jednym z najbardziej znanych, oraz najczęściej wykorzystywanych olejów w przemyśle spożywczym, jest niewątpliwie olej sojowy. Ma w sobie wartości, które w przypadku zwierząt w gospodarstwach, są niezwykle cenne, i mają na nie ogromny wpływ. Ale ma on to siebie, że przez swój skład, można wykorzystywać go również w innych przemysłach, jak na przykład w przemyśle kosmetycznym, lub chemicznym.
Ja jednak w swoim artykule postanowiłem skupić się w pełni na wykorzystywaniu go w branży spożywczej. A przede wszystkim na tym, jak ważną rolę ma on w żywieniu zwierząt hodowlanych.

Wpływ oleju na żywienie zwierząt hodowlanych.

Jak już wyżej pisałem, owy produkt zawiera ogromne ilości wartości energetycznych, co sprawia, że jest idealnym dodatkiem do różnego rodzaju pokarmów, a w przypadku tych zwierząt do pasz, którymi owe stworzenia są karmione. Jakie to ma dla nich znaczenie? Bardzo duże. Dzięki tym tłuszczom, które dodawane są do pasz, zwierzęta dostają bardzo dużą dawkę energii. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie drobiu oraz świń.
Po podanych przeze mnie przykładach można zauważyć, że stosowanie oleju sojowego, pozwala w obu przypadkach osiągać większy przyrost. Dlaczego to takie ważne? W sytuacji stosowania paszy, która nie zawiera tak dużej ilości wartości energetycznych, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że na przykład w przypadku świń, może to oznaczać problemy ze wzrostem, a co gorsze problemy z narządami rodnymi. Bardzo duże znaczenie ma to w szczególności, gdy mamy do czynienia ze zwierzętami bardzo młodymi. One szczególnie potrzebują od najmłodszych lat dużych ilości tłuszczy, gdyż są w bardzo ważnym okresie rozwoju, a taki olej sojowy może mieć w tym wypadku niebagatelne znaczenie.
Dość popularnym rodzajem takiego oleju, jest tak zwany olej odgumowany. Dla zwierząt ma ogromny wpływ, gdyż stosowanie w znaczny sposób poprawia wyniki produkcyjne. Również ma bardzo duże znaczenie dla ich skóry, gdyż zapobiega jej wysuszaniu się. Olej sojowy surowy posiada w sobie wartości, które również mają ogromny wpływ na zwierzęce hormony.
Jak widać po wymienionych przeze mnie przykładach, taki olej służy zwierzętom przede wszystkim w pozytywnym znaczeniu.

Patrząc na to, jakie zalety ma opisany przeze mnie olej, można śmiało stwierdzić, że każdy gospodarz, który posiada zwierzęta hodowlane, bez dwóch zdań powinien zaopatrzyć się w taki produkt. Stosowanie go wśród posiadanych przez niego zwierząt, będzie miało same pozytywne skutki. Będą przede wszystkim zdrowe, wpłynie to w dużym stopniu na ich rozwój, a także na rozwój całego gospodarstwa. Przedstawiony przeze mnie olej to bez wątpienia specyfik, który bezsprzecznie powinien być podstawą we wszystkich tego rodzaju miejscach.