Jesteś tutaj:  Do domu  /   Oferty  /   Czy wiecie, że… wybierając pobyt w apartamencie „Rdzawym”, traficie do zabytkowej części hotelu GACA Fit HOTEL?

Czy wiecie, że… wybierając pobyt w apartamencie „Rdzawym”, traficie do zabytkowej części hotelu GACA Fit HOTEL?

Czy wiecie, że… wybierając pobyt w apartamencie „Rdzawym”, traficie do zabytkowej części hotelu GACA Fit HOTEL?

Komentarze są wyłączoneSierpień 26, 2015  ·  w Oferty

Najstarszym budynkiem w obrębie GACA Fit HOTEL jest wpisana do rejestru zabytków dawna willa „Piast” (po wojnie nosiła nazwę „Uciecha”). Wybudowana została w 1900 roku przez Antoniego Zamajskiego herbu Kierdaj (1846-1935). Willa jest eklektyczna w stylu o cechach neomanieryzmu.

Najprawdopodobniej projektantem willi był sam właściciel Antoni Zamajski. Dostarczył on Wojciechowi Kobiałce, murarzowi z Kazimierza, narysowany na papierze milimetrowym rzut budynku, przekazał mu także pisemne wskazówki, że dom ma być w stylu kazimierzowskim ze sterczynami (obeliskami) w szczytach jak w kościele farnym.

Antoni Zamajski był również właścicielem majątku Puzicze na Polesiu (ob. Białoruś) i dwóch kamienic w Warszawie. Należał do ludzi o rozległych zainteresowaniach i pasjach, szczególnie artystycznych. Często jeździł do Włoch. Jednak to Kazimierz Dolny był dla niego najpiękniejszym miejscem w Europie – tak po latach wspominała swojego ponad 20 lat starszego męża – Anna z Rusieckich Zamajska (1867-1960).

 Antoni Zamajski z żoną Anną i Bronisławą Szalkiewicz, lata 1920-te, na schodach willi Piast

W 1935 roku Antoni Zamajski zmarł bezpotomnie, a willę zapisał córce siostrzenicy – Bronisławie Szalkiewicz, z zastrzeżeniem dożywocia dla swojej żony Anny i jej siostry Julii Rusieckiej, znanej malarki. Antoni i Anna oraz Julia Rusiecka są pochowani w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Kazimierzu Dolnym, a w grobie obok – ich wieloletnia gospodyni – Paulina Wojtalik.

Stan willi „Piast” bardzo się pogorszył podczas II wojny światowej, kiedy została dość mocno zdewastowana przez żołnierzy radzieckich, stacjonujących tu w czasie działań I Frontu Ukraińskiego. Po wojnie budynek miał w ścianach wiele dziur po pociskach, zniszczone, wypalone podłogi i schody. Po śmierci Anny Zamajskiej w 1960 roku i jej siostry Julii w 1977 roku w willi mieszkał krótko ksiądz Anioł.

1975r. Fot. Barbara Tondos

Od końca lat 1970-tych willa stała się własnością lubelskiego Caritas.

Willa w bardzo złym stanie technicznym, fot. 1980r.

Od 2004 r. budynek jest w rękach prywatnych. I od tego właśnie momentu zabytek przeszedł gruntowny remont. W latach 2005-2007 wzmocniono mu fundamenty, powiększono piwnice, założono izolacje przeciwwilgociowe, wyremontowano tynki, zrekonstruowano schody we wnętrzu, a także część stolarki okiennej i drzwiowej (bo część pozostała oryginalna).

Willa Piast Uciecha) przed remontem generalnym, fot. Dorota Szczuka 2006r.Willa współceśnie fot. A. Kozłowska

Z oryginalnego wyposażenia willi zachował się dawny piec kaflowy z pięknym neorokokowym zwieńczeniem. Podczas prac remontowych na desce krokwiowej na poddaszu (obecnie w apartamencie „Rdzawym”) odkryto napis: „Budowano 1900″.  

Oryginalne zwieńczenie pieca kaflowego, fot. Dorota Szczuka  2015r.Belka z sygnaturą daty budowy, fot. 2015r. Doorota Szczuka

Jeśli chcą Państwo spędzić wyjątkowy czas w zabytkowej części GACA Fit HOTEL, zapraszamy do apartamentu „Rdzawego”, „Oliwkowego” lub „Błękitnego”, jednego z czterech pokoi Junior Suite lub jednego z dwóch pokoi Comfort.

Zdjęcia:

1. Apartament „Rdzawy”, fot. Agnieszka Kozłowska, 2015 r.
2. Antoni Zamajski z żoną Anną i Bronisławą Szalkiewicz na schodach willi Piast, lata 1920-te
3. Willa „Piast” w 1975 r., fot. Barbara Tondos
4. Willa w bardzo złym stanie technicznym, fot. 1980 r.
5. Willa przed remontem generalnym, fot. Dorota Szczuka, 2006 r.
6. GACA Fit HOTEL, fot. Agnieszka Kozłowska, 2015 r.
7. Oryginalne zwieńczenie pieca kaflowego, fot. Dorota Szczuka, 2015 r.
8. Belka z sygnaturą daty budowy, fot. Dorota Szczuka, 2015 r.

 

0