Jesteś tutaj:  Do domu  /   Oferty  /   Czy wiecie, że Kazimierz Dolny mógł zostać uzdrowiskiem?

Czy wiecie, że Kazimierz Dolny mógł zostać uzdrowiskiem?

Czy wiecie, że Kazimierz Dolny mógł zostać uzdrowiskiem?

Komentarze są wyłączoneSierpień 12, 2015  ·  w Oferty

Czy wiecie, dlaczego GACA Fit HOTEL powstał właśnie w Kazimierzu Dolnym, a nie w innym miejscu? Malowniczy krajobraz, cisza, spokój. Dzięki temu tu można odpocząć, nabrać energii i sporej dawki optymizmu. Ale jest jeszcze coś, co – gdyby kiedyś zostało zrealizowane – dzisiaj zmieniłoby i charakter miejsca, i powód przyjazdu…

Atmosfera Kazimierza Dolnego sprawia, że goście z zewnątrz chętnie tu powracją. Miasteczko przyciąga ze względu na swoje piękno i odczuwalną magię. Wiele unikatowych zabytków, piękno przyrody i krajobrazu, malownicza dolina Wisły. Mało jest aż tak urzekających miejsc w Polsce! Ale mało kto wie o jeszcze jednej właściwości Kazimierza Dolnego, czyli… miejsca o walorach prozdrowotnych!

Walory prozdrowotne w Kazimierzu? Przecież wszyscy wiedzą, że znaną uzdrowiskową miejscowością w regionie jest Nałęczów. A jednak… Ponad sto lat temu mieszkał tu pewien doktor, Adam Chojko, który bardzo zasłużył się dla miasteczka. W latach 1891 – 1909 pełnił funkcję miejscowego lekarza, podczas której zasłynął ze swojej działalności hydroterapeutycznej. W jednej z willi, znajdującej się niedaleko GACA Fit HOTEL, bo także przy ul. Szkolnej, próbował tworzyć kompleks kuracyjny! Gotowe były już łazienki, była również i drewniana wieża ciśnień.

zaklad_dr_Chojko

Ideą doktora Chojko było przekształcenie miasteczka w uzdrowisko. Jednak plany te, ze względu na to, że były realizowane w pojedynkę – nie powiodły się. Kazimierz Dolny bardzo szybko opanowali nie kuracjusze, a bohema artystyczna, szczególnie malarze…. Ale przy ul. Szkolnej, po wielu latach, powstało inne miejsce, z ofertą prozdrowotną, czyli GACA Fit HOTEL.

Dr Chojko, poza działalnością medyczną był też wielkim patriotą i młośnikiem zabytków, członkiem oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. To m.in. z jego  inicjatywy w 1901 r. wyremontowano najstarszy zabytek miasteczka – podupadającą basztę w Kazimierzu.

Tej interesującej opowieścii wielu innych goście GACA Fit HOTEL mogą posłuchać w każdą sobotę, jeśli wybiorą się na półtoragodzinny spacer z przewodnikiem po Kazimierzu Dolnym. Spacer jest nieodpłatny, a zaczyna się o godz. 10.00 (spotkanie przed hotelem). Serdecznie zapraszamy! 

Fot. Agnieszka Kozłowska / Stanisław Thugutt, ok. 1910 r., ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

0